Szkółkowanie roślin

Istnieje powiedzenie „Starych drzew się nie przesadza”. Zadaniem szkółkarza jest pokazanie, że da się i co więcej bez uszczerbku dla rośliny i ku zadowoleniu przyszłego właściciela.

Michał Sójka
Produkcja drzew i krzewów
Dzięki produkcji w gruncie, rośliny z naszych szkółek są dobrze odżywione, gęste, o prawidłowym pokroju.
Chcąc posadzić kilkunasto-kilkudziesięcioletnie drzewo w swoim ogrodzie ważne jest aby było ono wcześniej prawidłowo przygotowane w szkółce roślin ozdobnych. Jest to długotrwały proces który zaczyna się już od małej sadzonki. Roślina przez całe swoje życie jest szkółkowana. Określenie to dotyczy czynności jaką jest regularne przesadzanie roślin. W przypadku roślin w pojemnikach oznacza to zmianę doniczki na większą. Pozwala to roślinie na dalszy wzrost, który po dłuższym czasie w jednym pojemniku jest silnie ograniczony.
Szkółkując rośliny iglaste i liściaste dbamy aby ich system korzeniowy pozostawał mocno zagęszczony, z jak największą ilością drobnych korzeni (tak zwanych włośnikowych). To właśnie one odpowiadają za pobieranie wody przez krzew czy drzewo. Wykonywane jest to poprzez ich regularne podcinanie.
Szkółkowanie roślin rosnących w gruncie jest już bardziej złożoną czynnością. Rośliny nie są niczym ograniczone, dzięki czemu system korzeniowy może się swobodnie rozwijać. Jednak jeżeli pozwolimy takiemu drzewu liściastemu na wiele lat swobodnego wzrostu, jego korzenie rozrosną się tak szeroko, że niemożliwe będzie wykopanie ich w jak największej ilości. Ważne jest aby zachować również odpowiednie proporcje pomiędzy częścią nadziemną i podziemną. Dlatego im większe drzewo, jego korona, tym większy powinien być system korzeniowy wydobyty z gruntu.
szkółka iglaków producent świerk
Rośliny mogą być sprzedawane z tak zwanym ‘gołym systemem korzeniowym’ czyli pozbawione ziemi. Dotyczy to jednak tylko niektórych i przeważnie małych roślin. Sam korzeń musi być również odpowiednio zagęszczony poprzez proces szkółkowania.
Szkółkując rośliny wykorzystujemy specjalistyczny sprzęt marki Holmac. Za pomocą stalowego noża podcina on korzenie.
Następnie zabezpieczamy korzenie. Ustawiamy roślinę na chuście jutowej. Zabezpiecza ona ziemię przed rozsypywaniem i umożliwia przenoszenie rośliny. Sama bryła waży od kilkudziesięciu kilogramów do kilkuset i więcej. Aby ją podnieść zwykle potrzebny jest specjalny sprzęt. Możemy również mocniej osłonić bryłę korzeniową stosując metalową siatkę. Jest ona mocno skręcana, pozwala to na swobodne przenoszenie bez rozsypywania się ziemi co uszkadzałoby korzenie.
szkółka drzew solitery iglaste
Tak przygotowana roślina może trafić w nowe miejsce. Jeżeli jednak pozostaje w szkółce musi zostać posadzona w nowej rozstawie. Często wymaga odpowiednich podpór, zabezpieczających przed wywróceniem przez wiatr. A w kolejnych latach bardzo ważne będzie dbanie o zapewnienie wody szczególnie w okresach suszy.

Wiele gatunków jest szczególnie wrażliwych i ciężko znosi przesadzanie. Sosny, cyprysiki, świerki, dęby, jarząby, tulipanowce wymagają szczególnej troski i bardzo regularnego szkółkowania.

Dąb błotny z naszej szkółki zabezpieczony palikami i ściagnięty taśmą szkółkarską
Chciałbyś zobaczyć oferowane rośliny w naszych szkółkach?