Większość ludzi zna i często podziwia starożytną sztukę bonsai, technikę przycinania, która pozwala na przechowywanie drzew, często przez stulecia, w miniaturowych, ozdobnych pojemnikach ceramicznych. Ta forma sztuki przycinania należy do klasy wysoce wyrafinowanych technik stosowanych w ogrodnictwie japońskim do kształtowania roślin w celu stworzenia niezwykłego efektu ogrodowego.
Niwaki jest ogólnym terminem stosowanym do tej techniki przycinania, związanej z bonsai, ale stosowanej raczej do drzew w ziemi niż w pojemnikach. Niwaki tłumaczy się jako "rzeźbione drzewa", aby odróżnić je od drzew rosnących naturalnie w przyrodzie, i często stosuje się je do każdej przycinanej rośliny ogrodowej.
Sztuka formowania drzewTe znane od dawna techniki są wykorzystywane do kształtowania i formowania roślin, które wyglądają na starsze, bardziej zniszczone przez warunki atmosferyczne i bardziej interesujące; do tworzenia naturalnie wyglądających i pełnych wdzięku drzew. Sztuka ta polega na starannym doborze wielkości, proporcji, promienistego rozkładu gałęzi i odstępów między nimi, a także na kształtowaniu pni, np. popularnych form "S", przy użyciu ciężarków i drutów do rzeźbienia estetycznych form. Inne techniki to m.in. kaskadowe formowanie gałęzi, przycinanie na kształt świecy, pielęgnacja igieł. |
Dlaczego ogrodowe drzewka bonsai tyle kosztują?
Patrząc na pięknie uformowaną roślinę często nie zdajemy sobie sprawy ile ona ma lat i ile ciężkiej pracy oraz czasu zostało jej poświęcone.
Trzeba zacząć od tego, że nie każde drzewo będzie odpowiednie do kształtowania w stylu Niwaki czy Bonsai. Natura sama decyduje a my możemy takich kandydatów o odpowiednich cechach tylko poszukiwać. Formowane rośliny mają nam przypominać okazałe dorosłe drzewa. Liczą się takie parametry jak wysokość i szerokość ale także obwód pnia. Dzięki niemu i odpowiednim proporcjom uzyskujemy odpowiednią dostojność wiekowego drzewa.
Dlatego Niwaki są to najczęściej przynajmniej kilkunastoletnie egzemplarze lub starsze. Po znalezieniu odpowiedniego okazu przystępujemy do kształtowania rośliny. Ta praca to nie tylko odpowiednie cięcie czy przyginanie gałęzi. Chcąc przenieść roślinę ze szkółki do nowego miejsca musi zadbać o odpowiedni proces jej szkółkowania. Czyli systematycznie podcinamy również system korzeniowy i przesadzamy jeszcze w szkółce roślin. W tym czasie chronimy przed szkodnikami, chorobami grzybowymi, regularnie podlewamy. Otrzymanie rośliny gotowej do sprzedaży to kolejne lata pracy. Kupując piękne drzewko Niwaki czy Bonsai kupujemy czas i talent kogoś kto poświęcił się by takie dzieło stworzyć.
Przygotowanie iglaków Niwaki do sprzedażyWiększość drzew rośnie w gruncie. Zakupu bonsai ogrodowego najlepiej dokonać w okresie spoczynku roślin wiosną lub jesienią aż do pierwszych dużych mrozów. W przypadku roślin w pojemniku możemy je posadzić również w okresie letnim. Wszystkie rośliny rosnące w gruncie kopiemy specjalistycznym sprzętem zachowując odpowiedni rozmiar bryły korzeniowej. System korzeniowy zabezpieczamy za pomocą specjalnych tkanin i siatek metalowych. Bardzo ważne jest również odpowiednie ułożenie drzewka Niwaki na pojeździe je transporujacym. Każda element rośliny musi być bezpiecznie położony tak aby w trakcie jazdy się nie przemieszczał co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia lub złamania. Korzystając z naszego doświadczenia pomagamy w załadunku i przekazujemy informacje jak następnie przetransportować roślinę na miejsce docelowe. |
Jak zadbać o ogrodowe Bonsai?
Pielęgnacja takiego cennego okazu po posadzeniu polega na regularnym ale nie nadmiernym podlewaniu bryły korzeniowej , ew. cieniowaniu w czasie dużych upałów.
Wiosną, w marcu - kwietniu, przycinamy ubiegłoroczne przyrosty czyli młode pędy , dość mocno aby zachować kształt i wielkość zielonych chmur.
W kwietniu i w czerwcu możemy zastosować odpowiednie nawozy dedykowane np. iglakom.
Stosujemy je w niewielkiej ilości i mieszamy z glebą oraz podlewamy roślinę bo nawozy na sucho nie działają.
Jesienią, we wrześniu pamiętajmy o zastosowaniu nawozów z większą zawartością potasu tzw. jesiennych które wzmocnią roślinę przed zimą.