Ogród rodzinny

Puławy, 2023
Ogród rodzinny łączący zieleń z nowoczesnymi udogodnieniami, obejmującymi taras z jacuzzi, basen, plac zabaw i wiele innych atrakcji.

Aldona Sójka
Projektowanie ogrodów

Koncepcja ogrodu

Ten obszerny ogród o powierzchni 1200 metrów kwadratowych został zrewitalizowany, zachowując większość istniejących drzew i jednocześnie dostosowując go do potrzeb rodziny z małymi dziećmi.
Jednym z głównych celów projektu było stworzenie przestrzeni sprzyjającej zabawie i relaksowi. W związku z tym zdecydowaliśmy się na zachowanie istniejących drzew, usuwając jedynie te, które rosły zbyt gęsto lub były w złym stanie. To dało nam możliwość stworzenia harmonijnej kompozycji z naturalnym cieniem i ochroną przed wiatrem.
W ogrodzie znalazły się liczne elementy dostosowane do potrzeb rodziny, która nie ma zbyt wiele czasu na pielęgnowanie ogrodu. Zdecydowaliśmy się na duże obszary roślin okrywowych, które nie tylko pięknie prezentują się, ale także skutecznie chronią przed chwastami, ograniczając konieczność częstej pielęgnacji.
Atrakcje ogrodu obejmują przemyślany układ tarasu z jacuzzi, basenu, placu zabaw dla dzieci oraz uroczego domku dla najmłodszych mieszkańców. Ogród został także wyposażony w automatyczny system nawadniania, co pozwala na utrzymanie optymalnych warunków dla roślin, bez konieczności angażowania dodatkowego czasu i wysiłku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć naszej pracy i odkrycia, jak funkcjonalność, estetyka i przyjemność zostały połączone w tym wyjątkowym ogrodzie rodzinnym.

Projektowanie i realizacja ogrodu

Aby uniknąć monotonii i wprowadzić dodatkowy element wizualny, zdecydowaliśmy się na dodanie kolorowych żywopłotów z krzewów iglastych i liściastych. Te różnorodne gatunki roślin nie tylko pełnią funkcję ozdobną, ale także tworzą naturalne bariery, dzieląc przestrzeń ogrodu na bardziej intymne strefy.

"Bylinowa łąka"

Wyjątkowo dekoracyjny element ogrodu to położona po lewej stronie drzwi wejściowych duża rabata z roślin tworzącą naturalistyczną "bylinową łąkę". Zastosowaliśmy na niej byliny, które gęsto nasadzone tworzą barwny dywan od wiosny do jesieni. Z poprzedniego nasadzenia pozostawiliśmy karłowe świerki 'Conica', które stanowią dominantę na tej rabacie. Posadziliśmy również mnóstwo roślin cebulkowych takich jak tulipany, hiacynty i czosnki ozdobne, które dodają kolorytu rabacie kiedy jeszcze byliny nie kwitną.
Tak obsadzona rabata wygląda niezwykle barwnie i żywo przez cały rok

Realizacja ogrodu

Rozpoczęliśmy od starannego usunięcia starych drzew i krzewów, wykorzystując też ciężki sprzęt. Precyzyjne usunięcie niepotrzebnych roślin, jednocześnie minimalizowując zakłócenia dla reszty ogrodu. Po usunięciu niechcianych roślin przystąpiliśmy do wytyczania i przygotowywania rabat. Starannie określiliśmy miejsca na nasadzenia w oparciu o projekt, w miedzyczasie nanosząc drobne poprawki w czasie realizacji.


Następnie skoncentrowaliśmy się na przygotowaniu pod system nawadniania. Starannie umieściliśmy rury i instalacje nawadniające, dostosowane do różnych obszarów ogrodu. Naszym celem było zapewnić równomierne dostarczanie wody do roślin, przy jak najmniejszym stopniu komplikacji.


Kiedy wszystkie przygotowania były zakończone, przystąpiliśmy do najbardziej ekscytującego etapu – nasadzeń. Wyselekcjonowane drzewa, kolorowe krzewy, trwałe byliny i ozdobne cebulki zostały umiejętnie umieszczone zgodnie z projektem, tworząc harmonijną kompozycję pełną różnorodności i kolorów.

Zintegrowany System Nawadniania
Aby uprawa roślin była jeszcze łatwiejsza, zainstalowaliśmy systemy nawadniania, dostosowane do potrzeb roślin ozdobnych w ogrodzie. Rozprowadzone zostały linie kroplujące oraz zraszacze wysuwane do obsługujące nawadnianie trawników. Oszczędność wody i skuteczność nawadniania to priorytety, które wpisują się w nasze założenia przy realizacji automatycznego systemu podlewania ogrodu.

projektowanie i wykonanie ogrodu
Krzewy iglaste, ze względu na swoje różnorodne kształty i odcienie zieleni, dodają struktury i kontrastu krajobrazu. Z kolei krzewy liściaste, wybierane ze względu na swoje sezonowe zmiany kolorów, wprowadzają do ogrodu dynamikę i zmienną paletę barw przez cały rok.
projektowanie i wykonanie ogrodu
Zestawienie roślin cieniolubnych na rabacie w tylnej części ogrodu

Przestrzeń użytkowa ogrodu

W dolnym punkcie ogrodu umieściliśmy warzywnik i zielnik w podwyższonych grządkach, co nie tylko ułatwia pielęgnację, ale także tworzy estetyczny i funkcjonalny element ogrodu. Dodatkowo, niewielki kącik owocowy dostarcza smacznych i świeżych owoców prosto z krzaków, co z pewnością przyniesie dużo satysfakcji mieszkańcom ogrodu.

projektowanie i wykonanie ogrodu drzewka
Soczysta zieleń Miłorzębów w odmianie 'Mariken'na tle pięknego drewnianego płotu.
Pełnia możliwości nowoczesnego ogrodu rodzinnego, gdzie harmonia, zabawa i zdrowy styl życia łączą się w jedną inspirującą całość.
Inne wpisy