Aktualności Centrum

Lagestroemia - bez południa, poradnik uprawy w Polsce

Lagestroemia - nazywana bzem południa lub bzem indyjskim, to jeszcze rzadkość w polskich szkółkach ogrodniczych. Dlatego już ją mamy :)

Jest to duży krzew lub małe drzewko do 2,5m wys.

Lagerstroemia w Polsce rozpoczyna kwitnienie w sierpniu, osiągając 2 metry wysokości. Wytwarza zjawiskowe kwiaty do 20cm długości w kolorach takich jak biały, różowy, czerwony, fioletowy.

Ten wyjątkowy krzew w gruncie może rosnąć w miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru i przede wszystkim słonecznych, jak południowa wystawa domu. Zaleca się okrywanie krzewu na zimę, a także ściółkowanie na około 20 centymetrów co zapobiegnie przemarzaniu korzeni.

Bez indyjski aby pięknie zakwitł potrzebuje regularnego nawożenia na początku sezonu dlatego pamiętajmy o regularnym nawożeniu mieszankami azotowymi a potem potasowymi.

Jesienią (od połowy sierpnia) stosujemy nawozy jesienne zwiększające mrozoodporność roślin i przede wszystkim bez azotu aby nie pobudzać rośliny do wzrostu.

Ten wyjątkowy krzew uwielbia cięcie – kwitnie najlepiej na pędach jednorocznych, dlatego też jest to krzew, który można dowolnie formować także wiosną, gdy rozpocznie już sezon wegetacyjny.

Podłoże żyzne, przepuszczalne, miejsce zaciszne i ciepłe, np. od południa, słoneczne. Polecana również do uprawy w pojemniku.