Ogrodnicze Porady

Zimująca w Polsce chryzantema?

Czy jest chryzantema, która bez problemu przetrwa polską zimę?

Chryzantemy zazwyczaj kojarzą nam się z roślinami jednorocznymi, które nie przetrwają wiosny. Jednak nie jest tak w przypadku astrów arktycznych, nazywanych zimowymi.


Świetnie będą się komponowały w towarzystwie takich roślin jak miskant chiński (miscanthus), piórkówka (pennisetum) czy bodziszek (geranium).

Z przetestowanych przez nas odmian świetnie sprawdzają się:

Chrysanthemum indicum 'Cinderella'


Ogrodowy złocień zimowy 'Cinderella' to ciekawa bylina, która prezentuje się od września czerwonymi, promienistymi, półpełnymi kwiatami. Kwiaty przyciągają pszczoły i inne owady. Liście liściaste mają ciemnozielony kolor. Pojedyncze liście są jajowate z karbowanymi brzegami.
Preferowanym stanowiskiem dla ogrodowego astra zimowego 'Cinderella' jest stanowisko słoneczne z dobrze zdrenowaną, i luźną glebą ogrodową. W optymalnych warunkach Chrysanthemum hortorum 'Cinderella' rośnie krzaczasto i wyprostowanie, osiąga wysokość do 60-70 cm i szerokość około 40 cm.

  • Wysokość: 60 cm
  • Kwitnienie: od września do listopada
  • Podłoże: generalnie każde, najlepiej luźna, przepuszczalna gleba
  • Stanowisko: słoneczne, tolerują pół-cień

Chrysanthemum indicum 'Poesie'



Średniej wielkości, półpełne kwiaty tej chryzantemy, o średnicy około 5 cm, są kremowobiałe, gdy otwierają się na początku października, ale w miarę upływu okresu kwitnienia coraz bardziej jaśnieją, tak że w pełni kwitnienia są czysto białe. Kwiaty dobrze znoszą lekkie przymrozki, ale wtedy lekko różowieją.

Ta roślina zachwyca swoim wigorem, doskonałą zimotrwałością, dobrą stabilnością i ogromną obfitością kwiatów. W wazonie 'Poesie' okazuje się bardzo trwała, dlatego świetnie nadaje się na jesienne bukiety. Odmiana została odkryta przez Wolfganga Kautza w karpackiej wiosce.


Powyższe zdjęcia przedstawiają chryzantemy rosnące na naszych rabatach pokazowych. Mają już ponad 5 lat.