Ogrodnicze Porady

Trawa pampasowa i jej uprawa w Polsce

trawa pampasowa uprawa poradnik

Jak uprawiać trawę pampasową w swoim ogrodzie?


W ostatnich latach klimat wyraźnie się ocieplił, zimy są łagodne, więc możemy spróbować uprawiać w ogrodzie bardziej wymagające gatunki roślin.
Jedną z nich jest modna w ostatnim czasie pampasówka czyli Cortaderia selloana - trawa pampasowa, chętnie używana do dekoracji wnętrz np. w stylu boho.Co lubi trawa pampasowa?


Trawę pampasowa najlepiej posadzić wiosną na bardzo słonecznym, wręcz gorącym stanowisku, o ile to możliwe na wzniesieniu. Zabezpieczy to trawę przed zaleganiem wody w okresie zimowym. Nawozimy ją sporo aby dużo urosła. Odmiany karłowe mogą zakwitać nawet w pierwszym roku. Polecane przez nas odmiany to:
Cortaderia selloana 'Evita'
Cortaderia selloana 'Rosea'
Cortaderia selloana 'Tiny Pampa'

Kompaktowa odmiana 'Tiny Pampa'


Na osobny akapit zasługuje Cortaderia selloana 'Tiny Pampa' - pierwsza na świecie karłowata trawa pampasowa. Roślina ta jest idealna do małych ogrodów lub do uprawy w pojemnikach. Niezwykła siła kwitnienia, po kilkanaście kwiatostanów na jednej sadzonce oraz bardzo kompaktowy pokrój. Dostępna w naszych sklepach stacjonarnie!Jak ją przygotować do zimowania?


Na zimę podnosimy liście i związujemy je na górze tak aby roślina sama siebie chroniła przed zimnem a dookoła sypiemy dość dużo kory aby zabezpieczyć korzenie przed mrozem. 
Przy dużych opadach deszczu (jesienią i zimą) możemy dodatkowo ochronić kępę pampasówki płachtą folii, co zabezpieczy ją od nadmiaru wilgoci, której zimą nie cierpi.
Na wiosnę wcześnie odkrywamy roślinę i przycinamy uszkodzone części liści. Możemy wtedy zastosować nawóz o przedłużonym działaniu, który będzie działał przez cały sezon.
Czy można posadzić pampasówkę do donicy?


Trawa pampasowa potrzebuje bardzo przepuszczalnego podłoża gdyż jej korzenie nie lubią zbyt dużej wilgoci. Jeśli tylko zapewnimy wystarczająco dobry drenaż będzie rosła również w pojemniku. Na dno donicy z koniecznie wywierconymi otworami można wysypać np. keramzyt na wys. 15 cm tak aby woda mogła odpłynąć a następnie ziemię wymieszaną z perlitem. Tak posadzoną trawę pampasową należy ustawić w słonecznym, ciepłym miejscu.