Ogrodnicze PORADY

Uprawa ciemierników - kwiaty kwitnące zimą

styczeń, 2023
Ciemiernik czyli Zimowa Róża to wyjątkowa roślina, która kwitnie bardzo długo i niezwykłym terminie. Uwielbiam ją za to, że kwitnie wtedy kiedy inne rośliny głęboko śpią snem zimowym.


Aldona Sójka
Projektowanie ogrodów, produkcja bylin i traw
Helleborus czyli Ciemiernik to rodzaj byliny zimozielonej, liczący 20 gatunków pochodzących z Europy i Azji. Zakwitają zwykle na przedwiośniu i wczesną wiosną a gatunek Ciemiernika białego (Helleborus niger) już na Święta Bożego Narodzenia.
Jedne z najdłużej kwitnących bylin.
W okresie kwitnienia ciemierników jest mniej zapylaczy, ale kwiaty zawierają dużo nektaru i pyłku, co sprawia, że są ulubionym miejscem dla pierwszych, głodnych trzmieli.
Doskonale nadają się na kwiat cięty, a ich piękne, błyszczące liście można przez cały rok wykorzystywać jako oryginalny dodatek do bukietów.
Ciemiernik wschodni szkółka bylin
Helleborus hybrida o zielonych, pełnych kwiatach

Gdzie sadzić ciemierniki

Ciemierniki to rośliny, które spotkamy w naturze na skrajach lasu. Dobrze rozwijają się w bogatych, utrzymujących wilgoć glebach.
Nadają się do naturalistycznych schematów i nieformalnych nasadzeń, są doskonałymi partnerami dla wcześnie kwitnących wiosennych roślin cebulowych, miodunki i wiecznie zielonych paproci.
Ciemierniki można sadzić o każdej porze roku, o ile gleba nie jest zamarznięta. Nie lubią przesadzania, więc w miarę możliwości lepiej dobrze zaplanuj dla nich miejsce docelowe.
Ciemierniki kwitną niezwykle długo (czasem do 3 mies.) i obficie a ponad to są mało wymagające.

Jak dbać o ciemierniki

Ciemierniki są roślinami naprawdę łatwymi w uprawie. Jedynie zabiegi, których mogą wymagać to przycinanie.
Liście pojawiające się przed kwiatami (lub te, które pozostały z poprzedniego sezonu) mogą wyglądać na zniszczone po zimie.
Stare liście możesz przycinać, gdy ciemiernik zaczyna kwitnąć, co spowoduje, że pozostaną gołe pędy kwiatowe. Jeśli nie przeszkadza Ci zimowy nalot na liściach, możesz usunąć stare liście, gdy zaczną wypuszczać nowe, około dwa miesiące po rozpoczęciu kwitnienia. Każde z tych podejść jest dobre dla Twoich roślin.
W przypadku gdy na liściach pojawią się brązowe plamy należy usunąć zarażone liście i wyrzucić do kosza.

Jak uprawiać ciemierniki?

Podsumowanie
 • Gleba: Ciemierniki najlepiej rosną w wilgotnej, dobrze przepuszczalnej glebie, wzbogaconej dużą ilością substancji organicznych. (Posadź je w miejscu wilgotnym, ale nie mokrym).
 • Odczyn gleby: Preferują także pH zbliżone do obojętnego, a nawet zasadowe. Jeśli gleba jest bardzo kwaśna, należy dodać wapna.
 • Światło: Preferuje pełny cień do półcienia. Często sadzimy ciemierniki pod drzewami liściastymi dla uatrakcyjnienia ogrodu również zimą, a latem żeby miały cień.
 • Nawożenie: Wiosną zasilaj nawozem zrównoważonym a jesienią nawozem jesiennym.

Gatunki i odmiany ciemierników

cIEKAWOSTKA
Powyższe ciemierniki to wycinek naszej kolekcji, którą regularnie udostępniamy do sprzedaży każdej wiosny.

Ciemiernik biały - Helleborus niger

Nazwa polska pochodzi od czysto białych kwiatów a nazwa łacińska od czarnych korzeni. Liście 7-9 klapowe, ciemnozielone, 15-30cm. Najlepiej radzi sobie na glebach lekkich i próchnicznych. Kwitnie od grudnia do lutego.

Ciemiernik wschodni - Helleborus orientalis

Silniejszy gatunek o do 40cm wys. Roślina o wybitnie dekoracyjnych liściach przez cały sezon, ciemnozielone i błyszczące, zebrane w niewielkie kępy. Hybrydy z tego gatunku mają niezwykłe, pełne kwiaty. Występują w różnych odmianach kolorystycznych, od bieli, różu, poprzez żółty aż do czerwieni i czerni. Są też w kropki, ciapki i inne wzorki.

Ciemiernik czerwonawy - Helleborus Purpurascens

Bylina o wys. 20-35cm, wyróżnia się purpurowymi pędami. Płatki o odcieniu bordowo-fioletowym, wypełniają lukę w kwitnieniu między kończącymi się przebiśniegami a rozpoczynającymi się żonkilami. Szczególnie dobrze wyglądają posadzone w grupach po pięć lub trzy sztuki.
styczeń / 2023

Inne wpisy
  Skontaktuj się z nami
  Pisz śmiało, zawsze odpowiemy
  Centrum Ogrodnicze Sójka/
  Ogród Marzeń Puławy
  Sprzedaż detaliczna
  centrumpulawy@szkolkisojka.pl

  Ul. Lubelska 100
  24-100 Puławy
  woj.lubelskie
  Centrum Ogrodnicze Sójka Kurów
  Sprzedaż detaliczna
  centrumkurow@szkolkisojka.pl

  Droga S17 Lublin Warszawa, Zjazd Kurów Wschód
  Ul. Głowackiego 128
  24-170 Kurów
  woj.lubelskie
  Szkółki Sójka
  +48 695 95 75 33
  biuro@szkolkisojka.pl

  Sprzedaż hurtowa
  Ul. Składowa 15
  24-100 Puławy
  woj.lubelskie